Nawigacja

Pułtusk: Poszukiwania na terenie dawnej siedziby bezpieki

W minionym tygodniu zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadził prace na terenie Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku. Wcześniej, od czerwca 1946 r. miał tu swoją siedzibę Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w którym więziono i przesłuchiwano członków podziemia antykomunistycznego działającego na terenie powiatu pułtuskiego i sąsiednich. Tutaj również przywożono ciała zastrzelonych w obławach partyzantów. Na fotografiach z tamtego okresu odnaleźć można m.in. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza, „Roja”.

Badania prowadzone na terenie innych siedzib PUBP w Polsce wskazują jednoznacznie, że na terenach należących do „bezpieki” często ukrywano ciała zamordowanych w śledztwie lub poległych w boju partyzantów. Celem prowadzonych przez zespół BPiI IPN prac było sprawdzenie, czy na terenie pułtuskiej bezpieki nie dochodziło do takich samych pochówków.

Prace rozpoczęto 29 czerwca br. Przebadany został obszar znajdujący się pod murem, oddzielającym teren komendy od dziedzińca kamienicy, w której niegdyś mieszkali funkcjonariusze UB (dziś mieszkania prywatne), a także teren bezpośrednio przylegający do budynku komendy. W obu miejscach ujawnione zostały ślady dawnej architektury (ceglane konstrukcje), które zostały udokumentowane przez archeologów Biura. Na sprawdzonym terenie nie ujawniono jednak śladów pochówków.

tt/BPiI
05.07.2020

do góry