Nawigacja

Szczecin: Odnaleziono szczątki prawdopodobnie należące do Jana Szewczuka

23 czerwca br. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadził prace w Szczecinie. Celem działań było odnalezienie szczątków Jana Szewczuka, ps. „Nowy”, którego szczątki pochowano na Cmentarzu Centralnym w niezweryfikowanym i nieoznaczonym dotychczas miejscu.

Jan Szewczuk urodził się w Konstantynowie (dawny powiat Biała Podlaska). W 1944 r. został powołany do tzw. ludowego Wojska Polskiego. Jeszcze w tym samym roku zdezerterował z niego wraz bronią. W kwietniu 1945 wstąpił do Oddziału Samoobrony Ruchu Oporu Armii Krajowej (ROAK) pod dowództwem Roberta Domańskiego ps. „Jarach”, „Florian”. W oddziale pełnił rolę amunicyjnego przy RKM i przebywał w nim do miesiąca lipca 1945. Następnie wyjechał do miejscowości Żarki (woj. śląskie).

W styczniu 1947 r. przybył do niego Mieczysław Marcinkowski, ps. „Marcin” - Komendant II Rejonu AK-WiN na pow. Biała Podlaska, z prośbą o przechowanie broni. Trzy miesiące później „Nowy” ujawnił się przed Komisją Amnestyjną w Konstantynowie. Zatrzymany przez PUBP w Białej Podlaskiej 17 sierpnia 1948 r. Wyrokiem WSR Lublin z 17 listopada 1948 r. został skazany na 14 lat więzienia za nielegalne posiadanie broni. Karę więzienia odbywał w Białej Podlaskiej, Lublinie, Goleniowie. Zmarł na gruźlicę płuc w Szpitalu Więziennym w Szczecinie 9 grudnia 1952 r. Pochowany został na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Celem działań BPiI była weryfikacja czy rzeczywiście we wskazanym miejscu znajdują się szczątki Nowego, a także podjęcie ich celem przeprowadzenia identyfikacji genetycznej i pochowania zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Takie działanie stanowi nie tylko zatroszczenie się o godny pochówek szczątków, ale również zabezpiecza przed ich zbezczeszczeniem i bezpowrotnym utraceniem w przypadku wtórnego pochówku w danym miejscu. 

W wyniku analizy dokumentów oraz wizji lokalnej przeprowadzonej przez pracownika Wieloosobowego Stanowiska do spraw Poszukiwań i Identyfikacji w Szczecinie udało się wytypować miejsce domniemanego pochówku. W badanym miejscu zostały ujawnione szczątki mężczyzny, pochowanego w ziemi bez trumny, którego cechy antropologiczne pozwalają przypuszczać, iż jest to poszukiwana osoba.

W celu uzyskania materiału genetycznego niezbędnego do identyfikacji zwracamy się do osób, które mogą posiadać informacje na temat rodziny śp. Jana Szewczuka, ps. Nowy o kontakt z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji (poszukiwania.ipn.gov.pl, genetyka@ipn.gov.pl, infolinia: 797-89-13-97).

BPiI
25.06.2020

 

do góry