Nawigacja

Wolontariusze

Wolontariusze od zawsze byli integralną częścią naszego zespołu. Już w czasie pierwszych prac poszukiwawczo ekshumacyjnych w Kwaterze „Ł” w 2012 roku, przyłączali się ochotnicy. Z czasem grupa wolontariuszy rozrosła się i nie ograniczała tylko do „Łączki”.  W całej Polsce, w każdym miejscu, do którego docierają naukowcy IPN, pojawiają się wolontariusze, by pomóc w poszukiwaniu ofiar komunistycznego terroru.

Wolontariusze przy Biurze Poszukiwań i Identyfikacji to ludzie w każdym wieku. Począwszy od maturzystów skończywszy na rocznikach przedwojennych. Rodacy z Polski i ze świata. Czasami przychodzą na jeden dzień, czasem zostają z nami na dłużej, nierzadko na lata. Ludzie niestrudzeni, aktywni, wrażliwi i z wielkim poczuciem obowiązku nie tylko wobec bohaterów, a także ich rodzin. Wolontariusze pokazali, że dekady komunizmu nie zabiły w Narodzie tego, co najważniejsze, a zdanie „Polska szuka Bohaterów” to nie tylko tytuł filmu.

Pracom poszukiwawczo-ekshumacyjnym towarzyszą szczególne warunki. Obszar nekropolii, obecność mogił, szczątków ludzkich, ton ziemi oraz ciężki sprzęt sprawiają, że praca w takich warunkach wymaga specjalistycznego szkolenia. Bezpieczeństwo wolontariuszy Biura Poszukiwań i Identyfikacji jest równie ważne, co każdego innego pracownika, dlatego tych, którzy są zainteresowani wolontariatem prosimy o zapoznanie się w szczególności z poniższym akapitem.

Aby zostać wolontariuszem w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN, należy spełnić następujące warunki:

  • mieć ukończone 18 lat i ważny dokument tożsamości
  • pobrać ankietę (prawa kolumna -> pliki do pobrania)
  • wypełnić i odesłać na adres korespondencyjny albo zeskanowaną na adres mailowy: wolontariat@ipn.gov.pl
  • przejść szkolenie BHP
  • podpisać porozumienie o wykonywaniu świadczeń w ramach wolontariatu

Po otrzymaniu ankiety skontaktuje się z Państwem osoba odpowiedzialna za koordynowanie wolontariatu, w celu podpisania porozumienia oraz ustalenia terminu szkolenia BHP.

do góry