Nawigacja

Warszawa: Odkryto szczątki w dawnym więzieniu mokotowskim (Rakowiecka)

W piątym dniu prac poszukiwawczych (7 lipca br.) prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN na terenie dawnego więzienia mokotowskiego w Warszawie (ul. Rakowiecka 37) zespół archeologów odnalazł szczątki jednej osoby pogrzebane w centralnym miejscu placu po dawnych „spacerniakach”.

Prace w tym miejscu były prowadzone przez Biuro w lipcu 2019 roku, wtedy odnaleziono kilka szkieletów ludzkich pochowanych – podobnie jak odnaleziony dziś – bez trumny, bezpośrednio w ziemi. Przy dziś odnalezionym szkielecie odnaleziono m.in. elementy tkaniny oraz drut ściśle zawiązany wokół bioder. Ułożenie szczątków może wskazywać na pogrzebanie ich w zbyt małej jamie grobowej.

- Dziś pierwszy pozytywny efekt tegorocznych działań w tym miejscu. Szczątki, które zostały bezwładnie wrzucone do jamy grobowej, a przy nich dwa fragmenty drutu. Szczególnie zastanawiający jest spory fragment drutu wokół bioder. Znaleźliśmy też fragmenty materiału i guzik – powiedział dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura prowadzącego prace poszukiwawcze.

- Na tę chwilę nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy są to szczątki ofiar zbrodni niemieckich czy komunistycznych. To dopiero przed nami. A przecież nie jest to koniec naszych działań ani w tym roku, ani w następnym. Bo przecież będziemy nasze prace w tym miejscu kontynuowali i myślę, że dopiero za kilka lat będziemy mogli powiedzieć, że cały obszar dawnego aresztu został przebadany – dodał wiceprezes IPN.

Program tegorocznych prac na terenie dzisiejszego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL obejmuje dokończenie sprawdzenia terenu pod dawnymi „spacerniakami”, które zostały rozebrane wiosną ub. roku. Odnalezione szczątki zostaną poddane badaniu antropologicznemu oraz badaniom genetycznym, których celem jest ustalenie tożsamości odnalezionej osoby.

tt/BPiI
07.07.2020


 

do góry