Nawigacja

3 - 4 marca 2022 r. - Lublin

Lublin (województwo lubelskie)

Zespół pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, w ramach postępowania prowadzonego przez Okręgową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie przeprowadził kolejny etap prac poszukiwawczych na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. Ich celem było odnalezienie miejsc pochówku osób straconych w roku 1947 w więzieniu na Zamku w Lublinie.

W wyniku przeprowadzonych prac podjęto szczątki należące do czterech osób, które spoczywały pod współczesną mogiłą. Charakter pochówku wskazuje, że należały one do więźniów Zamku. Szczątki zostały przemieszane, najprawdopodobniej podczas przygotowywania miejsca pod wtórny pochówek z lat osiemdziesiątych. Tylko jeden szkielet, spoczywający na samym dole jamy grobowej, znajdował się w częściowym układzie anatomicznym.

W trakcie wstępnych oględzin ustalono, że ofiary zginęły najprawdopodobniej od kul plutonów egzekucyjnych. Przy szczątkach ujawniono artefakty: plastikowe i metalowe guziki, haftkę, sprzączkę z guzikiem i fragmenty odzieży.

Podjęte szczątki kostne zostały przewiezione do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz identyfikacji genetycznej.

 

do góry