Nawigacja

24 stycznia - 8 lutego 2022 r. - Gruzja

Gruzja - Batumi (Adżarska Republika Autonomiczna)

Zespół pracowników z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadził działania poszukiwawczo-ekshumacyjne w miejscu odkrycia masowych grobów z lat 30-tych XX wieku na terenie bazy wojskowej w Batumi (Gruzja).  Był to kolejny etap poszukiwań ofiar sowieckich represji  z lat 1937-1938. U boku archeologów i antropologów IPN w badaniach udział wzięli również reprezentanci Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), przedstawiciele gruzińskiej armii oraz lokalne duchowieństwo.

W wyniku przeprowadzonych prac, w szóstym dole śmierci odnaleziono szczątki 29 osób. Wszystkie ofiary miały ręce skrępowane prawdopodobnie sznurem. W eksplorowanej jamie grobowej odnaleziono amunicję kalibru 9 mm, której prawdopodobnie używano w trakcie egzekucji, strzelając w tył głowy. Niektóre z odnalezionych czaszek nosiły ślady wielokrotnych postrzałów. Przy szczątkach odnaleziono liczne przedmioty, w tym rzeczy osobiste należące do ofiar.

Równolegle z trwającymi pracami ekshumacyjnymi w szóstym dole śmierci, zespół Biura prowadził szerokopłaszczyznowe prace archeologiczne z użyciem ciężkiego sprzętu w celu weryfikacji, czy na terenie bazy wojskowej znajdują się kolejne groby. W wyniku przeprowadzonych badań, dalszych miejsc pochówku nie odnaleziono.

 

do góry