Nawigacja

8 - 10 listopada 2021 r. - Lublin

Lublin (województwo lubelskie)

Cmentarz Rzymskokatolicki przy ul. Unickiej. Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzili kolejny etap prac poszukiwawczych, których celem było odnalezienie potajemnych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1948 - 1952, straconych w więzieniu na Zamku w Lublinie, bądź poległych w operacjach przeciwpartyzanckich. Prace te podzielone zostały na dwa etapy.

W trakcie pierwszego etapu w ramach prowadzonego przez prokuratora OKŚZpNP w Lublinie postępowania karnego odnaleziono i ekshumowano szczątki trzech osób, spoczywających pod dwiema współczesnymi mogiłami. W pierwszej z jam grobowych ujawniono szczątki dwóch mężczyzn, które przedzielała warstwa ok. 10 cm ziemi. Ich ciała zostały wrzucone niedbale do dołu, zapewne w odstępie kilku dni. W kolejnej jamie grobowej odnaleziono przemieszane szczątki kostne należące do młodego mężczyzny. Zostały one uprzednio wkopane w głąb mogiły, podczas przygotowywania miejsca pod wtórny pochówek. W trakcie wstępnych oględzin ustalono, że czaszki ofiar nosiły ślady po postrzałach typowych dla wykonania wyroku śmierci tzw. metodą katyńską. Przy szczątkach ujawniono artefakty w postaci szkaplerza, fragmentów odzieży i plastikowych guzików. Charakter ich pochówku wskazuje, że należały one do więźniów Zamku.

W ciągu drugiego etapu prac poszukiwano miejsca pochówku partyzanta poległego w obławie UB-MO. Prace prowadzono w ramach zadań własnych Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Pod współczesną mogiłą odnaleziono przemieszane szczątki należące do mężczyzny w wieku ok. 35-40 lat. Wstępne typowania wskazują, że należą one do poszukiwanej ofiary.

Podjęte szczątki kostne zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz identyfikacji genetycznej.

 

do góry