Nawigacja

3 - 5 listopada 2021 r. - Ogóły

Ogóły (woj. podlaskie, pow. białostocki, gm. Czarna Białostocka) - zespół pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził drugi etap prac poszukiwawczych.

Całość prac prowadzona była w obrębie istniejącego monumentu upamiętniającego żołnierzy z oddziału AKO „Piotrków”. W trakcie prowadzonych prac odnaleziono drewnianą skrzynię zakopaną na głębokości kilkudziesięciu centymetrów. W jej wnętrzu znajdowały się przemieszane ludzkie szczątki. Sama skrzynia została wkopana w centralnym miejscu upamiętnienia. Obecny na miejscu antropolog Biura przeprowadził na stanowisku polowym wstępne badanie odnalezionych szczątków. W wyniku badania stwiedzono, iż w skrzyni znajdowały się szczątki dwóch mężczyzn (w dużej mierze kompletne). W skrzyni znaleziono także dwa medaliki szkaplerzne oraz guzik bieliźniany. Antropolog zabezpieczył próbki kostne do badań DNA, aby móc w przyszłości ustalić tożsamość odnalezionych ofiar.

Relacja z prac poszukiwawczych: http://poszukiwania.ipn.gov.pl/bbp/aktualnosci/18890,Ogoly-Szczatki-dwoch-mezczyzn-odnalezione-w-miejscu-upamietnienia.html

 

do góry