Nawigacja

Jak przywrócić tożsamość? Zajęcia w Centralnym Przystanku Historia IPN w ramach projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań"

W roku szkolnym 2023/2024 w Projekcie „Łączka i inne miejsca poszukiwań” uczestniczą 62 zespoły skupiające 375 uczestników w Polsce. 11 stycznia 2024 r. w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyły się kolejne zajęcia dla młodzieży z Mazowsza.

Podczas spotkania pt. „Jak przywrócić tożsamość?” dzieliły się swoim doświadczeniem Angelika Słodka i Aleksandra Baryła - specjalistki z dziedziny antropologii Wydziału Identyfikacji Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Uczestnicy Projektu poznawali proces identyfikacji odnalezionych w trakcie prac poszukiwawczych ludzkich szczątków – od wstępnych oględzin in situ po badanie materiału genetycznego. Dowiedzieli się m.in. co można ustalić już w miejscu prac i jak rozpoznać, czy szczątki należą do kobiety czy do mężczyzny oraz jak ocenić wiek osoby w chwili śmierci. Dowiedzieli się także jak pozyskuje się materiał biologiczny do badań porównawczych zarówno od ofiar jak i ich krewnych.

Po wysłuchaniu fascynujących wykładów przyszła pora na warsztaty. Uczniowie wcielili się w role antropologów. Na podstawie przykładowych zdjęć dokonywali oględzin szczątków. Oceniali widoczne cechy brane pod uwagę podczas analizy antropologicznej, tworzyli na ich podstawie profile biologiczne i dopasowywali je do opisów sylwetek przykładowych osób. W procesie identyfikacji ofiar ważne są również informacje o widocznych śladach obrażeń, o stanie uzębienia, budowie czaszki i wysokości ciała.

Z pewnością zajęcia pobudziły ciekawość młodzieży i umożliwiły poznanie interesującego zawodu, a także przybliżyły tematykę prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

BPiI IPN, 15.01.2023 r.

do góry