Nawigacja

Jak nakręcić film? Zadanie do wykonania dla uczestników "Projektu Łączka i inne miejsca poszukiwań"

W roku szkolnym 2023/2024 trwa VII edycja projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Młodzież biorąca udział w projekcie poznaje pracę zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN i uczestniczy w spotkaniach, które mają na celu przybliżyć misję poszukiwania szczątków ofiar totalitaryzmów.

W programie są warsztaty oraz wykłady na temat pracy archiwistów, archeologów i antropologów, zwiedzanie m. in. miejsc kaźni, straceń i pochówku ofiar.

Na zakończenie projektu uczestnicy mają za zadanie nagrać krótkie etiudy związane z tematyką poszukiwań ofiar. Jest to niezwykle ambitne zadanie, gdyż w dwuminutowym filmie należy przybliżyć historię ofiary bądź ofiar totalitaryzmów, proces poszukiwania ich szczątków czy pracę i misję Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

W poniedziałek (5 lutego br.) w Przystanku Historia IPN w Warszawie zajęcia pt. „Jak nakręcić film?” przeprowadził dla młodzieży ze szkół z Mazowsza ks. Tomasz Trzaska z BPiI IPN. Kwestie merytoryczne omówiła z uczestnikami Marika Lis z Biura Przystanków Historia IPN.

Finałem będzie przedstawienie najlepszych, według jury produkcji na Zamku Królewskim w Warszawie w kwietniu tego roku.

Projekt realizują Biuro Poszukiwań i Identyfikacji i Biuro Przystanków Historia we współpracy z Oddziałowymi Biurami Edukacji Narodowej IPN, pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku uczestniczą w nim 62 zespoły skupiające 375 uczestników w Polsce.

BPiI, 6.02.2024 r.

do góry