Nawigacja

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji zakończył kolejny etap prac w Mucznem na Podkarpaciu

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończył trzeci etap badań w Mucznem w województwie podkarpackim. Prowadzone były tam poszukiwania szczątków ofiar ukraińskich nacjonalistów. Latem i jesienią 1944 r. w wyniku brutalnych mordów życie straciło blisko 80 osób.

W pierwszym tygodniu prac badano obszar w pobliżu istniejącego dziś kościoła św. Huberta, gdzie znajdowała się leśniczówka. W budynku mieszkali: leśniczy Wołodymyr Konowałow - Ukrainiec z żoną Polką i synem oraz pracownica administracyjna placówki. Ich ciała po zamordowaniu przez ukraińskich napastników miały być wrzucone do pobliskiej studni. W trakcie działań BPiI przebadano studnię i teren wokół miejsca nieistniejącej już leśniczówki wraz z pozostałościami po zabudowaniach.

W dwóch ostatnich tygodniach prac badano teren w połowie drogi pomiędzy miejscowościami Muczne i obszarem dawnej osady Dźwiniacz Górny, gdzie dawniej znajdowała się leśniczówka Brenzberg. Poszukiwano tam miejsca pochówku ofiar morderstwa dokonanego na 74 Polakach - uciekinierach z Wołynia i rodzinie leśniczego Franciszka Króla.

Prace prowadzone były w dniach 12-30 czerwca 2023 r. Na przebadanym terenie nie odnaleziono ludzkich szczątków.

BPiI IPN
3.07.2023

do góry