Nawigacja

Aleksander Orzeł, uczestnik konspiracji podziemia niepodległościowego spoczął w Rejowcu Fabrycznym

W Rejowcu Fabrycznym odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Aleksandra Orła, uczestnika konspiracji podziemia niepodległościowego. Został skazany z wyroku komunistycznego sądu w 1951 r. Zmarł w 1952 r. więzieniu w Szczecinie. Jego szczątki odnalazł zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w 2019 r. podczas prac poszukiwawczych prowadzonych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Mszy Świętej w kościele parafialnym w Rejowcu Fabrycznym przewodniczył ks. bp Adam Bab. Wojewoda Lech Sprawka odczytał listy od wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. W imieniu parlamentarzystów głos zabrała poseł na Sejm RP Teresa Hałas. List nadesłał również szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, a na koniec głos zabrał Burmistrz Rejowca Fabrycznego Stanisław Bodys.

Po Eucharystii sprawowanej w intencji śp. Aleksandra Orła, kondukt żałobny z asystą wojskową wyruszył na cmentarz komunalny, gdzie miały miejsce uroczystości pogrzebowe.

Aleksander Orzeł urodził się 30 listopada 1915 r. w Majdanie w powiecie lubelskim.

Od czerwca do października 1951 r. był członkiem organizacji konspiracyjnej „Krajowa Policja Bezpieczeństwa”, zorganizowanej w Bobolicach w pow. koszalińskim. Po aresztowaniu został oskarżony o usiłowanie „zmiany przemocą ustroju Państwa Polskiego”.

Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Koszalinie z 30 listopada 1951 r. został skazany na karę 6 lat więzienia. Niestety nie doczekał końca kary. Zmarł w więzieniu w Szczecinie 12 sierpnia 1952 r. w wieku 37 lat.

W uroczystościach zorganizowanych przez Oddział IPN w Lublinie oraz Lubelski Urząd Wojewódzki, IPN reprezentował Robert Kuźma, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Lublinie.

IPN Oddział w Lublinie

do góry