Nawigacja

Uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Soleckiego w Wisznicach

21 czerwca 2023 r. w Wisznicach odbyły się uroczystości pogrzebowe Stanisława Soleckiego, zamordowanego przez komunistów 30 sierpnia 1946 r. w więzieniu w Szczecinie, odnalezionego w czerwcu 2021 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Msza Święta pogrzebowa została odprawiona w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Wisznicach, skąd wyprowadzono kondukt. Stanisław Solecki spoczął na parafialnym cmentarzu.

"Ponad 30 lat po upadku systemu komunistycznego w wielu miejscach prowadzone są poszukiwania (...) i odnajdywane doły śmierci ze szczątkami ofiar systemu, ze szczątkami Żołnierzy Wyklętych, tych, którzy przeciwstawili się władzy ludowej, tych, których nie opłakała i nie porzebała Antygona (...). Wolna. Niepodległa Polska powróciła po swoich po swoich synów. Powróciła po swoje córki. Poszukuje i odnajduje doły śmierci z Ich szczątkami, a następnie chowa je." - powiedział do zgromadzonych na uroczystości zastępca prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Stanisław Solecki urodził się 7 stycznia 1926 r. w Plancie w powiecie radzyńskim. W czasie okupacji niemieckiej służył od maja 1943 r. w Batalionach Chłopskich, a następnie w oddziale Armii Krajowej pod dowództwem Aleksandra Wereszki ps. "Roch", operującym na terenie powiatu bialskiego. Po rozbrojeniu oddziału przez Sowietów został osadzony w obozie na Majdanku, skąd wrócił do pracy w rodzinnym gospodarstwie. Na początku 1946 r. z obawy przed ponownym aresztowaniem wyjechał w poszukiwaniu pracy do Szczecina. W lipcu tego samego roku został aresztowany przez patrol MO i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Szczecinie z 20 lipca 1946 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 30 sierpnia 1946 r. w więzieniu w Szczecinie.

Po przeprowadzonych badaniach genetycznych informację o jego odnalezieniu podano podczas tegorocznej uroczystości wręczania not identyfikacyjnych rodzinom 20 ofiar w Belwederze w Warszawie 8 marca 2023 r.

BPiI,

21.06.2023 r.

do góry