Nawigacja

Muczne: Poszukiwania szczątków zamordowanego leśniczego i rodziny

W Bieszczadach trwa kolejny etap poszukiwań szczątków ofiar zamordowanych latem 1944 r. przez ukraińskich nacjonalistów w Mucznem. Podczas poprzednich dwóch etapów zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przebadał teren wokół dawnej leśniczówki Brenzberg poszukując szczątków 74 brutalnie zamordowanych Polaków. W minionym tygodniu pracami został objęty teren w pobliżu dzisiejszego kościoła pw. św. Huberta, gdzie miał zostać zamordowany miejscowy leśnik wraz z rodziną, a ciała ich miano wrzucić do pobliskiej studni.

Przed II wojną światową, na terenie przysiółka wsi Dźwiniacz Górny – Muczne funkcjonowało 25 gospodarstw. W obrębie osady istniały dwa budynki zamieszkane przez przedstawicieli administracji leśnej. Jeden z nich był zarządzany przez leśnika Konowałowa – Ukraińca, który mieszkał tam razem ze swoją żoną Polką, synem oraz pracownicą administracyjną placówki. Bliskie relacje z Polakami i małżeństwo z Polką stanowiły dla ukraińskich nacjonalistów wystarczający powód, by oskarżyć Konowałowa o zdradę narodu ukraińskiego.

Zgodnie z relacją mieszkańca Mucznego, w listopadzie 1944 r., za lojalność wobec Polaków, leśnik wraz z rodziną i pracownicą mieli zostać zamordowani przez członków UPA, a ich ciała miały zostać wrzucone do studni przy leśniczówce.

W dniach 12-16 czerwca br. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził badanie sondażowe studni, odsłaniając cały jej profil, a następnie badając jej zawartość. Studnia, blisko na połowie głębokości zapełniona była drewnianymi balami konstrukcyjnymi, pochodzącymi prawdopodobnie z domostwa zamordowanego leśnika. W badanym miejscu szczątków ludzkich, ani przedmiotów osobistych nie odnaleziono. Odsłonięto także kamienne fundamenty pozostałe po ówczesnych zabudowaniach.

W ramach bieżącego etapu prac równolegle prowadzone są dalsze badania na terenie dawnej leśniczówki Brenzberg. Tegoroczne działania zaplanowano do końca czerwca 2023 r. Poprzednie dwa etapy poszukiwań przeprowadzono w sierpniu 2022 r. i w maju br.

BPiI / fot. xtt
19.06.2023

do góry