Nawigacja

Bydgoszcz: Poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego

21 listopada na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej przeprowadzono kolejny etap prac poszukiwawczych, których celem jest odnalezienie szczątków ofiar terroru komunistycznego. Do listopadowych badań wytypowano miejsce, w którym według dokumentów historycznych miał zostać potajemnie pogrzebany żołnierz Okręgu Lubelskiego AK Władysław Bielecki ps. „Mikołaj”, rozstrzelany dnia 24 X 1952 r. w Więzieniu Karno-Śledczym przy Wałach Jagiellońskich w Bydgoszczy.

Władysław Bielecki jest przez wielu porównywany do Józefa Franczaka „Lalka”. Od sierpnia 1945 r. ukrywał się przez 7 lat u różnych gospodarzy na terenie powiatu lipnowskiego. Pod koniec 1951 r. jego miejsce pobytu zostało odkryte przez agenta o pseudonimie „Bystry”. Ten wydał go w ręce Urzędu Bezpieczeństwa. 4 stycznia 1952 r. w Kolankowie (pow. Lipnowski) zorganizowano obławę, w której wzięło udział ponad 30 funkcjonariuszy UB i MO. Otoczyli stodołę, w której ukrywał się Bielecki. Po jego zatrzymaniu przez kilka miesięcy toczyło się śledztwo w WUBP w Bydgoszczy, które zakończyło się wydaniem wyroku śmierci. Jego zwłoki ukryto w nieoznaczonym miejscu.

W pracach uczestniczył brat poszukiwanego żołnierza, który od 2003 r. czyni starania o jego upamiętnienie. Szczątki odnalezionego przez archeologów mężczyzny zostaną poddane badaniom genetycznym.  IPN poszukuje również szczątków jego ojca, Józefa Bieleckiego, który 19 XII 1951 r. został rozstrzelany w Lublinie na Zamku.

BPiI
22.11.2022

 

do góry