Nawigacja

Cmentarz Bródnowski (Warszawa): Trzeci etap prac poszukiwawczych

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończył trzeci etap prac poszukiwawczych na terenie kwatery 45N Cmentarza Bródnowskiego. Poprzednie etapy prowadzone były w lipcu 2015 r. i kwietniu 2017 r.

W pierwszym etapie badań (2015) odnaleziono kwaterę więziennych pochówków osób straconych i zmarłych w praskim więzieniu przy ul. 11 Listopada (tzw. „Toledo”). W jamach grobowych odkryto szczątki sześciu osób dorosłych i jednego dziecka. Trzy osoby spośród odnalezionych zabito „metodą katyńską”, tzn. strzałem w potylicę.

Pochówki na Cmentarzu Bródnowskim wyraźnie różniły się od tych dokonywanych na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Tutaj ofiary grzebane były wyjątkowo płytko – na głębokości ok. 40-60 cm. W drugim etapie prac (2017) odnaleziono szczątki 17 osób.

Celem prac realizowanych w dniach 14-18 listopada 2022 r. przez zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN było przebadanie miejsc, które nie były dostępne podczas poprzednich etapów (skrajne fragmenty kwatery więziennej). W wyniku przeprowadzonych działań zweryfikowano ww. miejsca nie natrafiając na pochówki więzienne.

W dalszym ciągu w kwaterze 45N, pod współczesnymi pochówkami znajdują się miejsca, gdzie mogą spoczywać szczątki ofiar zbrodni komunistycznych. Instytut Pamięci Narodowej kontynuuje starania o uzyskanie zgody na przebadanie wytypowanych miejsc. Prace zostaną podjęte niezwłocznie, gdy tylko będzie to możliwe.

22.11.2022
BPiI
fot. ks. Tomasz Trzaska

do góry