Nawigacja

Łódź: Kontynuacja prac poszukiwawczych na terenie dawnego poligonu Brus

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji rozpoczął kolejny, III etap prac w celu odnalezienia miejsc pochówku ofiar zbrodni niemieckich i komunistycznych na terenie dawnego poligonu na Brusie. Poszukiwani są między innymi żołnierze podziemia antykomunistycznego - kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc” -  legendarny dowódca, żołnierz AK, twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego, który zasłynął z dwukrotnego odbicia więzienia w Radomsku, oraz jego podkomendni, zamordowani 19 lutego 1947 r.

W trakcie ubiegłorocznych prac archeologicznych przeprowadzonych w oparciu o zgromadzoną dokumentację historyczną i analizę zdjęć lotniczych zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odkrył pozostałości grobu masowego ekshumowanego w latach 60.  Znajdowała się w nim niewielka ilość przemieszanych szczątków ludzkich oraz artefakty. Ekshumowane szczątki przekazano do dalszych badań.

Prace odbywają się w ramach współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Miastem Łódź. Badania na łódzkim Brusie zapoczątkował prof. Marian Głosek (UŁ). Wraz z zespołem pracowników uczelni przeprowadził je w latach 2008-2016. W ich wyniku na przebadanej części terenu dawnego poligonu odnaleziono szczątki 113 osób. Cztery z nich – ofiary niemieckich zbrodni z jesieni 1939 r. udało się zidentyfikować. Wcześniej, w 1965 r. z poligonu ekshumowano szczątki 40 ofiar rozstrzelanych przez Niemców. W okresie okupacji Niemcy na placu wojskowym ze strzelnicą wykonywali egzekucje i grzebali ciała zamordowanych Polaków. Po wojnie teren wykorzystywały władze komunistyczne, także do potajemnych pochówków ciał rozstrzelanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Poligon był czynny jako miejsce ćwiczeń wojska jeszcze pod koniec lat 90.

Obecny etap prac na tym terenie zakończy się 1 lipca.

BPiI                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   27.05.2022

 

do góry