Nawigacja

Cisiec: Poszukiwania szczątków Józefa Maślanki

W dniach 24-26 maja br. w miejscowości Cisiec (woj. śląskie) zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace poszukiwawcze, których celem było odnalezienie szczątków Józefa Maślanki ps. „Borsuk”, żołnierza Zgrupowania NSZ Henryka Flamego „Bartka”.

W pierwszych dniach XII 1945 r. Józef Maślanka ps. "Borsuk", żołnierz grupy Antoniego Bieguna "Sztubaka" ze Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego "Bartka", został zatrzymany w gospodzie w Milówce i prawdopodobnie zmuszony do wskazania miejsca postoju oddziału. Obława wojsk KBW z Krakowa została przez "Sztubaka" odparta w krwawej potyczce na Prusowie nad Milówką. Ciężko rannego Józefa Maślankę partyzanci wzięli ze sobą i zostawili w drodze na Baranią Górę w gospodarstwie Józefa Gawła. Gospodarz wg jednej z relacji wydał "Borsuka" funkcjonariuszom UB. Ci dobili rannego, a denuncjatora zmusili do pochowania go. Gaweł miał złożyć ciało żołnierza NSZ na Groniu w Ciścu, w miejscu, którym do dziś znajduje się blaszana kapliczka powieszona pierwotnie na świerku, a po  zniszczeniu drzewa przez piorun, na pobliskiej wierzbie. Potwierdzono lokalizację wysokiego drzewa na zdjęciach lotniczych z lat 50-tych w tym miejscu.

Prace poszukiwawcze prowadzone metodą szerokopłaszczyznowych sondaży archeologicznych nie przyniosły zamierzonego rezultatu.

Adam Kondracki/BPiI
26.05.2022

do góry