Nawigacja

Łączka: Wspólnie złożyliśmy hołd Powstańcom Warszawy oraz ofiarom terroru komunistycznego

Stało się już tradycją, że po zakończeniu uroczystości w godzinie „W” przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, spotykamy się na Łączce. Podobnie było również w tym roku. 

Po wspólnej modlitwie głos zabrał prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca Prezesa IPN, który przez wiele lat prowadził prace poszukiwawcze w kwaterze Ł i ŁII, skąd wydobyto szczątki kilkuset ofiar. Zauważył on, że prace te zakończyły się cztery lata temu i w tym miejscu nie pozostał nawet najmniejszy fragment kości. Wszyscy zostali podjęci. Ale przed nami kolejne zadania – dodał – należy ich zidentyfikować i z godnością pochować. Mam nadzieję, że w tym miejscu stanie Narodowy Panteon Żołnierzy Wyklętych. Jesteśmy im to winni, aby odpowiednio ich uhonorować. By pamięć o nich trwała – powiedział wiceprezes IPN. 

Głos zabrała również marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która podkreśliła, iż ci, których ciała potajemnie grzebano w tym miejscu przeżyli II wojnę światową, a często również walczyli w Powstaniu Warszawskim, a zginęli w tzw. wolnej Polsce z rąk komunistycznych oprawców. Za ich ofiarę i poświęcenie należy im się najwyższa cześć i pamięć – mówiła marszałek Witek. 

Do godzin wieczornych trwały spotkania, rozmowy i modlitwa tych, którzy pamiętali, aby w tym szczególnym dniu odwiedzić tak ważne dla historii Polski miejsce. 

Wieczorem, po zakończonych uroczystościach na stronie FB Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk podziękował wszystkim za przybycie i spotkanie: 

- Każdego roku spotykamy się na Łączce, aby wspolnie modlić się, mówić o bohaterach i trwających pracach poszukiwawczych. Łączka to miejsce święte, które kilka lat po zakończeniu prac wciąż gromadzi i łączy. Dziękuję za dzisiejsze spotkania, rozmowy, wyrazy zaangażowania i wsparcia. To dla naszego zespołu i dla mnie osobiście wyjatkowo ważne! Dziękuję Państwu za obecność. Razem #PowracamyPoSwoich!

BPiI
2.08.2021

 

do góry