Nawigacja

Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych (12 sierpnia 2021) - komunikat

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej informuje, iż 12 sierpnia 2021 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar komunistycznego i niemieckiego terroru. Podczas konferencji zostaną ujawnione nazwiska i sylwetki osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach prac prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. 

- Po półtora roku od ostatniej konferencji identyfikacyjnej będziemy mogli wszystkim Polakom ujawnić imiona i nazwiska tych, których szczątki odnaleźliśmy. Ten dzień to wyjątkowe święto nie tylko dla rodzin, ale przede wszystkim dla Polski. Dla tych kilkudziesięciu zidentyfikowanych osób, których nazwiska zostaną ujawnione, kończy się droga zapomnienia. To również dla nas moment szczególnie ważny, który wieńczy pracę naszego zespołu na drodze poszukiwań ofiar reżimów totalitarnych. 12 sierpnia w Pałacu Prezydenckim powiemy o tych, po których świat miał zaginąć – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca Prezesa IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

- Mamy świadomość, że na ten moment rodziny czekały od kilkudziesięciu lat. Czekało również bardzo wielu Polaków. Podczas tej uroczystości ogłosimy nazwiska kilkudziesięciu zidentyfikowanych osób, które odnaleźliśmy podczas naszych prac w ostatnich latach. Są to zarówno ofiary zbrodni komunistycznych, niemieckiego terroru II wojny światowej, jak i żołnierze września 1939 r. Wśród nich są ofiary masowych mordów, a także pojedynczych egzekucji. Naszym hasłem są słowa: Powracamy Po Swoich, to znaczy, że nikogo nie pozostawiamy na „polu bitwy”. Wracamy po wszystkich. To nasze codzienne zadanie – dodaje mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. 

Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych odbędzie się 12 sierpnia br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Poprzednia konferencja miała miejsce 3 grudnia 2019 r. Ujawniono na niej nazwiska 16 zidentyfikowanych osób. 

29.07.2021
BPiI

 

do góry