Nawigacja

Warszawa/Toledo: Odkryto sześć kolejnych jam grobowych. Masowe pochówki na terenie dawnego więzienia

Sześć kolejnych jam grobowych ze szczątkami odkrył wczoraj (16 września) zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac prowadzonych na terenie dawnego więzienia „Toledo” w Warszawie. Tym samym liczba osób, których ciała odkryto w tym miejscu wzrasta do dwunastu. 

- Już dziś możemy, bez wątpliwości powiedzieć, że odkryliśmy miejsce, w którym grzebano w sposób regularny szczątki więźniów. Wczorajsze odkrycie nam to potwierdza. Musimy pamiętać, iż teren na którym aktualnie pracujemy stanowił w latach 40-tych wciąż teren więzienia. Ceglany mur został przesunięty wiele lat później - potwierdzają nam to odsłonięte w czasie prac dawne fundamenty. Wynika z tego zatem, że grzebania zwłok dokonywano pod więziennym murem od strony wewnętrznej. Nasze odkrycie pokrywa się z relacjami świadków, którzy obserwowali egzekucje z okien pobliskiej pralni - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. 

- Wczoraj odkryliśmy zaledwie fragment terenu, a już ujawniło się tak wiele jam grobowych. Chcemy przebadać teren na całej długości dawnego muru więziennego, by mieć pewność, iż wszystkie szczątki zostały odnalezione i podjęte. Dziś trudno powiedzieć, co przed nami. Możliwy jest każdy scenariusz: zarówno ten, gdy nie znajdziemy więcej szczątków, ale również taki, że odnajdziemy ich jeszcze bardzo wiele - dodaje wiceprezes IPN. 

17.09.2020
BPiI

do góry