Nawigacja

Barut: Kolejny etap poszukiwań "Bartkowców"

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończyło kolejny etap prac poszukiwawczych (1-12 lipca br.) na terenie osady Dąbrówka – Hubertus (pow. gliwicki), których celem było ustalenie miejsca ukrycia szczątków pomordowanych jesienią 1946 roku żołnierzy NSZ z oddziału kpt. Henryka Flamego, ps. Bartek.

Podczas poprzednich prac został przebadany teren polany śmierci (gdzie obecnie znajduje się upamiętnienie), sąsiadujące z polaną miejsca, a także teren pobliskich stawów rybnych. Podczas obecnie trwającego etapu, przy udziale saperów z 1 Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu, badane są tereny osady Dąbrówka – Hubertus, gdzie znajduje się placówka zdrowotna, a także wytypowane tereny w okolicznych lasach rezerwatu przyrody „Hubert”. Poszukiwania prowadzono m.in. w sąsiedztwie tzw. Malinowej Górki, gdzie występowało podejrzenie ukrycia szczątków.

W nocy z 25 na 26 września 1946 roku grupa kilkudziesięciu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych należących do oddziału kpt. Henryka Flamego, ps. Bartek została podstępem zwabiona, a następnie z premedytacją brutalnie zamordowana przez funkcjonariuszy UB i NKWD. Był to jeden z elementów tzw. „Operacji Lawina”, której celem była całkowita eliminacja legendarnego oddziału „Bartkowców”. Stodołę, do której nad ranem siłą doprowadzono żołnierzy NSZ wysadzono w powietrze za pomocą zainstalowanych wcześniej min przeciwczołgowych. Eksplozja, z racji użytej zbyt dużej ilości materiałów wybuchowych, była słyszana w okolicznych wioskach. Mieszkańcy regionu nie mogli przez następne kilka dni wchodzić do lasu. Istnieje podejrzenie, że ten czas był potrzebny funkcjonariuszom bezpieki, aby zatrzeć ślady i ukryć porozrywane od eksplozji ciała kilkudziesięciu polskich żołnierzy. Do dziś nie udało się ustalić miejsca ich ukrycia. Podobne egzekucje miały miejsce w Starym Grodkowie i majątku Scharfenberg (woj. opolskie). W wyniku przeprowadzonych badań zakończonego etapu odnaleziono liczne artefakty (monety, łuski, itp.), lecz nie udało się potwierdzić miejsca ukrycia szczątków „Bartkowców”.

 

 

 

do góry