Nawigacja

Warszawa: Kolejny etap prac "na Rakowieckiej"

Trwają prace poszukiwawcze na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. To już kolejny etap działań Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zmierzających do tego, by odnaleźć szczątki ofiar zbrodni zarówno niemieckich, jak i komunistycznych. W minionych latach przebadano już znaczną część terenu. Obecnie trwają poszukiwania na obszarze dotąd niedostępnym.

- Działania, które od poniedziałku (15 lipca) wznowiliśmy na terenie Rakowieckiej, prowadzone są pod niedawno rozebranymi spacerniakami. Prace przewidziane są na cztery tygodnie. Jeszcze sporo pracy przed nami, ale dużo sobie obiecujemy po tym etapie – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierujący pracami BPiI.

W minionym tygodniu zostały odsłonięte dwa pola działań. Jedno jest kontynuacją prac za budynkiem dawnego szpitala, gdzie jesienią ubiegłego roku zostały odnalezione szczątki ludzkie. Drugim miejscem jest plac (70 x 15 metrów) znajdujący się przy murze od strony ul. Kazimierzowskiej, gdzie do niedawna stały tzw. „spacerniaki”.

- Biorąc pod uwagę, że w tej chwili trwa budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL cały ten teren gdzie nie ma budynków musi być przebadany i to czynimy w tej chwili. Wiemy, że jest to niezbędny etap budowy muzeum, że nie powinno się budować na szczątkach ludzkich. Trzeba najpierw ten obszar dokładnie sprawdzić. W prowadzonych przez nasze biuro pracach bardzo pomocny jest p. Jacek Pawłowicz, dyrektor powstającego muzeum – podkreśla prof. Szwagrzyk.

Obecny etap zaplanowany jest do połowy sierpnia. Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych (@poszukiwaniaIPN), gdzie publikujemy na bieżąco informacje o postępie prac.

22.07.2019

fot. tt/Google Maps

do góry