Nawigacja

Pogrzeb Apoloniusza Duszkiewicza ps "Polza"

W dniu 22 września 2021 r. w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Dobrej Rady w Rudominie odbyły się uroczystości pogrzebowe ppor. Apoloniusza Duszkiewicza ps. "Polza". Żołnierza Armii Krajowej, poległego w nocy z 3 na 4 marca 1944 roku w majątku Kiejdzie. Szczątki Apoloniusza Duszkiewicza zostały ekshumowane w 2019 roku przez zespół Wydziału Kresowego IPN z nieistniejącego już cmentarza w miejscowości Miguny.

W uroczystości zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy ze Starostwem Mariampola oraz Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy, wzięli udział przedstawiciele władz i instytucji państwowych obu krajów, rodzina ppor. „Polzy”, władze samorządowe, harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy. Asystę wojskową wystawił Pułk Reprezentacyjny ze składu Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Polski parlament reprezentowała Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu, zaś litewski Paulius Saudargas, wiceprzewodniczący Sejmu Republiki Litewskiej. W imieniu Ministra Obrony Narodowej RP na uroczystość przybył Łukasz Kudlicki, szef Gabinetu Politycznego, zaś MON Republiki Litewskiej reprezentował wiceminister Žilvinas Tomkus. Obecny był także przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa Narodowego Łukasz Dryblak. W uroczystości wzięła udział Ambasador RP w Wilnie Urszula Doroszewska wraz z pracownikami placówki.

Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył ks. Tomasz Trzaska, w koncelebrze z miejscowym proboszczem ks. Wiktorem Bogdziewiczem oraz ks. mjr. Waldemarem Skoczniem z Ordynariatu Polowego WP.

Szczątki ppor. Apoloniusza Duszkiewicza złożono na starym cmentarzu w Piktokańcach, w kwaterze żołnierzy Armii Krajowej, w której wcześniej spoczęli Stanisław Grekin i Jan Iwaszko, żołnierze AK polegli w operacji Ostra Brama w lipcu 1944 r.

 

do góry