Nawigacja

12 - 15 września 2022 r. - Kraków

Kraków (województwo małopolskie)

Zespół pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace na cmentarzu Rakowickim w Krakowie w celu odnalezienia szczątków żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego oraz ofiar represji niemieckich. Poszukiwani byli partyzanci polegli w walce oraz żołnierze podziemia niepodległościowego skazani na karę śmierci, których ciała w latach 1945-1947 trafiły przed pogrzebaniem do Zakładu Medycyny Sądowej lub Zakładu Anatomii Opisowej UJ. Ponadto poszukiwane były osoby zamordowane lub zmarłe na skutek represji niemieckich wiosną 1944 r., przywiezione na cmentarz Rakowicki m.in. z więzienia policyjnego przy ul. Montelupich w Krakowie oraz z obozu koncentracyjnego KL Plaszow. Wszystkie prace zostały przeprowadzone przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w ramach śledztw prokuratorskich Oddziałowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie.

W trakcie badań archeologicznych ujawniono szczątki przynajmniej kilku osób pogrzebanych w ramach jednego pochówku w 1947 r. na zlecenie Zakładu Anatomii Opisowej UJ. Ponadto w dwóch kolejnych lokalizacjach odnaleziono szczątki dziesięciu osób – prawdopodobnie ofiar represji niemieckich.

Szczątki przekazane zostały krakowskiemu Zakładowi Medycyny Sądowej w celu przeprowadzenia oględzin antropologicznych i badań genetycznych.

 

do góry