Nawigacja

8 - 13 sierpnia 2022 r. - Muczne

Muczne (województwo podkarpackie, pow. bieszczadzki)

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził pierwszy etap prac poszukiwawczych na terenie dawnej leśniczówki Brenzberg. Celem prac było odnalezienie szczątków 74 Polaków - ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów (SB OUN/UPA), która miała miejsce latem 1944 r. Na podstawie akt archiwalnych IPN można ustalić, iż za zbrodnię odpowiedzialna była sotnia Służby Bezpieczeństwa OUN dowodzona przez Mykołę Dudkę „Osypa”. W okresie Rzezi Wołyńskiej bojówki SB OUN wykazywały się szczególnym okrucieństwem w mordowaniu Polaków.

Przebadano ok. 700 terenu zarówno na polanie, gdzie przed laty znajdowała się leśniczówka, jak również w niedalekim sąsiedztwie wzniesionego upamiętnienia.

W wyniku przeprowadzonych działań odnaleziono fundamenty budynku mieszkalnego leśniczówki Brenzberg, ustalono topografię budynków gospodarczych oraz zlokalizowano pobliską studnię. Odnaleziono także liczne przedmioty i elementy oprzyrządowania wojskowego, które zostały zakopane w tym miejscu prawdopodobnie podczas działań I wojny światowej.

Tegoroczne badania nie doprowadziły do odnalezienia szczątków zamordowanych Polaków.

 

do góry