Nawigacja

12 - 15 kwietnia 2021 r. - Lublin

Lublin (województwo lubelskie) - Cmentarz przy ul. Unickiej.

Celem działań prowadzonych przez zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN pod nadzorem prokuratora OKŚZpNP w Lublinie było odnalezienie miejsc pochówku osób straconych w latach 1947-49 w więzieniu na Zamku w Lublinie. W trakcie prowadzonych prac ujawniono szczątki dziewięciu osób.

W trakcie wstępnych oględzin ustalono, że wszystkie ofiary nosiły ślady po postrzałach w obrębie twarzoczaszki, których kanały wlotowe zlokalizowane były zarówno z przodu jak i z tyłu głowy. W większości przypadków, oprócz obrażeń postrzałowych głowy, stwierdzono współwystępowanie z nimi postrzałów innych części ciała (klatka piersiowa, kończyny górne). Analiza obrażeń wskazuje, że większość więźniów zginęła od kul plutonów egzekucyjnych. Co najmniej jedna ofiara została stracona tzw. metodą katyńską, tj. strzałami oddanymi z bliskiej odległości w tył głowy. Wstępny, typowany wiek odnalezionych osób oscyluje w granicach 20-30 lat.

Więcej o wynikach poszukiwań: https://poszukiwania.ipn.gov.pl/bbp/aktualnosci/17650,Lublin-Odnaleziono-szczatki-dziewieciu-wiezniow-lubelskiego-Zamku.html?search=86098118449

 

do góry