Nawigacja

Zakończenie prac archeologicznych na Łączce

Dziś zakończyliśmy prace archeologiczne na Łączce. 
Ten etap trwał najdłużej, od 18 kwietnia do 7 lipca. Jest to ostatni etap prac w tym szczególnym miejscu. Po 5 latach od rozpoczęcia prac poszukiwawczych, wychodzimy z obszaru kwater Ł i ŁII ze świadomością, że nikogo z Nich nie zostawiliśmy.

Przez ten czas pracowało z nami ponad 200 wolontariuszy, przybywała niezliczona liczba odwiedzających oraz szanowni goście, a wśród nich Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda. Codziennie otaczali nas tak dobrzy i życzliwi nam ludzie, że nierzadko wzruszenie odbierało mowę. Ludzie, którzy przynosili do nas dobre słowa, modlitwy, ciepłe posiłki..

Księża, którzy okazywali się być kapłanami po kilku godzinach ciężkiej fizycznej pracy.. kiedy zakładali stułę i zaczynali się modlić nad szczątkami ofiar komunizmu. Siostry zakonne, które w ciężkich habitach stały przy sitach i odmawiały różaniec. I wielu innych, cudownych ludzi, którzy byli z nami codziennie.

Na Łączkę już nie ma po kogo wracać. Ta część naszej misji została wykonana. Zaczynamy identyfikację. Mamy nadzieję, że już niedługo poznamy kolejne nazwiska. My się nie żegnamy. Spotkamy się na pewno w innych miejscach, w których ukryto zwłoki naszych bohaterów. Wiele pracy przed nami i na pewno będziemy o niej mówić.

Do zobaczenia Szanowni Państwo! Dziękujemy za te trzy miesiące wspólnej lekcji o Polsce.

do góry