Nawigacja

Łódź: odnaleziono szczątki sześciu małoletnich osób

Zakończył się trzeci etap prac poszukiwawczych (3-12 kwietnia) na terenie cmentarza św. Wojciecha w Łodzi, których celem było odnalezienie szczątków dzieci - ofiar niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi (Polenjugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt). Zaplanowano przebadanie ośmiu lokalizacji, jednak ze względu na trudne warunki sanitarne przeprowadzenie prac było możliwe w sześciu miejscach.

W każdej z lokalizacji odnaleziono szczątki, które po wstępnej analizie antropologicznej uznane zostały za należące do osób małoletnich. Typowane ofiary to najprawdopodobniej: Henryk Kadziński (1929-1944), Alojzy Magdans (1931-1944), Zygmunt Olejniczak (1930-1944), Jan Frej (1929-1944), Stanisław Jagodziński (1927-1943) i Józef Koraszewski (1929-1944). Odnalezione szczątki zostały podjęte i zostaną poddane oględzinom antropologicznym oraz identyfikacji genetycznej.

Polenjugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt funkcjonował w latach 1942-1945. Został utworzony na obszarze wydzielonym z łódzkiego getta i zarządzała nim niemiecka Policja Bezpieczeństwa. Mieścił się przy ulicach: Przemysłowej, Emilii Plater i Górniczej. Przez obóz przeszło około 2-3 tys. polskich dzieci, a liczba jego ofiar sięga około dwustu. Małoletni więźniowie umierali z głodu, chorób i wycieńczenia. W efekcie przeprowadzonych kwerend ustalono zapisy dotyczące pochówku 77 osób.

Pierwsze prace poszukiwawcze ofiar niemieckiego obozu zespół IPN przeprowadził w lipcu 2023 r. Odnaleziono wówczas szczątki nastolatka, którym był prawdopodobnie Zdzisław Kafarski, młodociana ofiara zbrodni niemieckiej. W listopadzie 2023 r. przeprowadzono drugi etap prac, podczas których odnaleziono szczątki trzech osób, przypuszczalnie należące do nastoletnich chłopców, którzy ponieśli śmierć w obozie w 1944 r.: Edmunda Agacińskiego, Tadeusza Kalbarczyka i Henryka Słaboszewskiego. Według zachowanych informacji Edmund został zastrzelony przez niemieckiego strażnika podczas próby ucieczki, a Tadeusz i Henryk zmarli w wyniku ciężkich warunków i chorób panujących w obozie. Ich tożsamość mają potwierdzić badania genetyczne.

Prace na terenie cmentarza św. Wojciecha w Łodzi będą kontynuowane.

BPiI IPN, 15.04.2024 r.

do góry