Nawigacja

Prace poszukiwawcze na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

Na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace poszukiwawcze mające na celu odnalezienie szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, skazanych karę śmierci i straconych na terenie więzienia przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu w 1946 r.

Na terenie wrocławskiej nekropolii w latach 1945-1956 na zlecenie więzienia Urzędu Bezpieczeństwa i prokuratury pogrzebano ciała kilkuset ofiar systemu komunistycznego, w tym m.in.: żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i członków innych organizacji patriotycznych.

Od 2003 r. Instytut Pamięci Narodowej przeprowadził szereg działań poszukiwawczych i ekshumacyjnych na kwaterach więziennych tej nekropolii, oznaczonych aktualnie numerami 82, 91a, 81 a i 120.

W trakcie obecnego etapu poszukiwań przeprowadzonych na kwaterach 82 i 91a odnaleziono szczątki należące do siedmiu osób. Wkrótce podjęte zostaną badania genetyczne w celu określenia tożsamości ofiar.

BPiI, 12.11.2023 r.

 

 

 

do góry