Nawigacja

Łódź: Poszukiwania szczątków dzieci - ofiar niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej

W dniach 6-9 listopada br. w Łodzi na cmentarzu św. Wojciecha przy ul. Kurczaki zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził drugi etap prac w celu odnalezienia szczątków dzieci – ofiar niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej.

Podczas prac ekshumacyjnych przeprowadzonych w lipcu br. w bezimiennym grobie odnaleziono szczątki należące prawdopodobnie do 16-letniego Zdzisława Kafarskiego, torturowanego i zmarłego w obozie w 1944 r.

W minionych dniach odnaleziono szczątki trzech osób, przypuszczalnie należące do nastoletnich chłopców, którzy ponieśli śmierć w obozie w 1944 r.: Edmunda Agacińskiego, Tadeusza Kalbarczyka i Henryka Słaboszewskiego. Według zachowanych informacji Edmund został zastrzelony przez niemieckiego strażnika podczas próby ucieczki, a Tadeusz i Henryk zmarli w wyniku ciężkich warunków i chorób panujących w obozie. Ich tożsamość mają potwierdzić badania genetyczne.

Obóz prewencyjny (izolacyjny) dla dzieci i młodzieży w Łodzi funkcjonował w latach 1942-1945. Został utworzony na obszarze wydzielonym z łódzkiego getta i zarządzała nim Policja Bezpieczeństwa. Mieścił się przy ulicach: Przemysłowej, Emilii Plater i Górniczej. Rodzice umieszczonych w nim dzieci byli często członkami ruchu oporu. Przez obóz przeszło około 2-3 tys. polskich dzieci, a liczba jego ofiar sięga około dwustu. Małoletni więźniowie umierali z głodu, chorób i wycieńczenia.

BPiI, 10.11.2023 r.

 

do góry