Nawigacja

Uroczystości pogrzebowe śp. Rudolfa Mojeścika w Górkach Wielkich

17 października 2023 r. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich (gm. Brenna), przy ul. Pod Zebrzydkę 6 odbył się pogrzeb śp. Rudolfa Mojeścika, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych. Zmarły spoczął na cmentarzu parafialnym, przy ul. Pod Zabrzydkę 17. Uroczystość miała charakter państwowy, zgodnie z zasadami ceremoniału wojskowego.

By wspólnie pożegnać zmarłego tłumnie zebrali się: rodzeństwo i rodzina śp. Rudolfa Mojeścika oraz Janina Żagań, Wicestarosta Cieszyński, Stanisław Kubicius, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego, Jerzy Pilch, wójt Gminy Brenna, Krzysztof Wieczerzak, zastępca wójta gminy Jasienica, Grażyna Gaszek, sołtys sołectwa Świętoszówka. Stawiły się organizacje kombatanckie i rekonstruktorskie, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Górek Wielkich.

Mszę celebrowali ks. Roman Berke, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich oraz ks. kpt. Krzysztof Włosowicz, proboszcz bielskiej parafii wojskowej pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN, który pożegnał śp. Rudolfa Mojeścika słowami:

„[…] 77 lat temu w swoją podróż gdzieś w nieznaną dal udał się młody żołnierz oddziału Narodowych Sił Zbrojnych kapitana Henryka Flamego pseudonim „Bartek”, udał się Rudolf Mojeścik […] miał za sobą 17 lat i 5 miesięcy swojego życia i był najmłodszy wśród tych blisko 100 żołnierzy oddziału NSZ „Bartka” […]. Wtedy wszyscy oni, także Rudolf, wierzyli w to, że wyjeżdżają na Zachód. Wyjeżdżają na Zachód, gdzie będą u boku generała Andersa kontynuowali walkę jak Wojsko Polskie, z systemem komunistycznym i żaden z nich nie wiedział, że wszyscy jadą na miejsce likwidacji, na straszliwe miejsce śmierci […]. Rudolfa Mojeścika znaleźliśmy po wielu latach […]. Kiedy przyjechaliśmy na polanę śmierci, przez kolejne dni, tygodnie ziemia zaczęła ujawniać swoją mroczną, straszliwą tajemnicę sprzed lat […] orzełek w koronie, potem był to krzyż harcerski, potem był to ryngraf z Matką Boską Częstochowską […] a potem już były szczątki, doły śmierci ze szczątkami naszych bohaterów […]. Nie powrócili wtedy. Oni powracają teraz. W wolnej Polsce, bo wolna Polska o nich się upomniała. Wraca po nich w różne miejsca: miejsca kaźni, miejsca represji, miejsca śmierci. Odnajduje, identyfikuje, wkłada do trumny, żegna modlitwą i honorami, które są naszym bohaterom przynależne. Dzisiaj w Górkach Wielkich do domu powraca Rudolf Mojeścik […] spoczywaj w pokoju młody żołnierzu!”

Wojskową asystę honorową zapewniła 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej.

Rudolf Mojeścik urodził się 13 kwietnia 1929 r. w Świętoszówce.  Po zakończeniu wojny był członkiem zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Okręgu NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Został zamordowany we wrześniu 1946 r. w Starym Grodkowie w wyniku operacji komunistycznego aparatu bezpieczeństwa o kryptonimie „Lawina”. Szczątki Rudolfa Mojeścika zostały odnalezione w marcu 2016 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w Starym Grodkowie.

IPN Katowice, fot. K. Łojko

do góry