Nawigacja

Warszawa: Poszukiwania na terenie d. więzienia „Toledo”. Odnaleziono szczątki przynajmniej dwóch osób [podsumowanie]

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończył kolejny etap prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych przy ul. Namysłowskiej w Warszawie (Praga Północ). Odnaleziono szczątki co najmniej dwóch osób. Prace prowadzone były w miejscu, gdzie w latach 1944-56 istniało Więzienie Karno-Śledcze Warszawa III, tzw. „Toledo”.

Odnalezione osoby są prawdopodobnie ofiarami komunistycznych represji z więzienia „Toledo” przy ulicy 11 listopada w Warszawie. Przez trzy powojenne lata było ono głównym więzieniem komunistycznym w stolicy. W latach 1945-56 służby UB i NKWD represjonowały w nim m.in. żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej, Ruchu Oporu Armii Krajowej, członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym młodzież - uczestników antykomunistycznego oporu. Ofiarami więzienia byli zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Podczas lipcowego etapu zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przebadał pas zieleni znajdujący się pomiędzy blokami. W drugim tygodniu prac natrafiono na jamę grobową, w której odnaleziono szczątki jednej osoby. W ostatnim tygodniu prac odnaleziono także przemieszane szczątki. Badania prowadzone były w miejscu dawnego więziennego dziedzińca oraz na terenie, do którego przylegało południowo-wschodnie skrzydło budynku więzienia. W wyniku prac wykopaliskowych odnaleziono także pozostałości po więziennych murach.

Prace poszukiwawcze na osiedlu prowadzone są przez IPN od 2020 r. Dotychczas odnaleziono szczątki blisko trzydziestu osób. Działania zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w tym miejscu będą kontynuowane.

BPiI, 28.07.2023 r.

do góry