Nawigacja

W Braniewie odbyła się dziś uroczystość nadania imienia ppor. Henryka Wieliczko ps. „Lufa”

18 marca w Braniewie odbyła się uroczystość nadania imienia ppor. Henryka Wieliczko ps. „Lufa” 43. Batalionowi Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej. Nastąpiło także przekazanie pamiątek po Bohaterze, którego szczątki odnalazł zespół pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka 2021 r. na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Fragment swetra i guziki „Lufy” znalazły swoje miejsce w izbie pamięci jednostki wojskowej.

Ppor. Henryk Wieliczko, dowódca 4 szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK zginął z rąk ubeckich katów 14 marca 1949 r. w komunistycznym więzieniu na zamku w Lublinie.

Dziś podczas uroczystości została ogłoszona decyzja Ministra Obrony Narodowej awansu Henryka Wieliczko do stopnia kapitana.

Zebranych powitał dowódca 43blp, ppłk Adam Książak. Gośćmi honorowymi byli m.in. Jan Wieliczko – przedstawiciel rodziny Henryka Wieliczko „Lufy”, członkowie stowarzyszenia GRH „Gryf” zaangażowani w realizację filmu o bohaterze oraz ppor. Franciszek Batory ­– ostatni żyjący świadek procesu IV Zarządu WiN, podczas którego skazano na śmierć jego brata Józefa Batorego ps. „Argus”, Barbara Wojnarowska-Gautier – dziecięca więźniarka Auschwitz, Romuald Rzeszutek – pomysłodawca i koordynator budowy największego w Polsce pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu oraz przedstawiciele lokalnych władz. IPN reprezentowali wiceprezes Instytutu prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierujący na co dzień Biurem Poszukiwań i Identyfikacji i dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot.

W trakcie wydarzenia prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN został uhonorowany pamiątkowym ryngrafem w podziękowaniu za przywracanie pamięci o Niezłomnych Bohaterach naszej Ojczyzny, odnalezienie szczątków ppor. Henryka Wieliczko ps. „Lufa” i wspieranie działań krzepiących patriotyzm wśród młodego pokolenia Polaków. 

W swoim wystąpieniu prof. Szwagrzyk mówił: „To wyjątkowy dzień. Dzień kiedy jednostka Wojska Polskiego otrzymuje imię jednego z najlepszych dowódców polowych Żołnierzy Wyklętych. Kiedy 14 marca 1949 roku na Zamku w Lublinie, tej znanej katowni komunistycznej, kat strzelał dwa razy w potylicę por. Henryka Wieliczko „Lufy”, myślał, że kończy swój zbrodniczy proceder. Przewiezienie zwłok na lokalny cmentarz, umieszczenie w nieznanym dole, zatarcie śladów po tym miejscu wydawało się kończy życie naszego bohatera i spowoduje, że społeczeństwo uzna, że ta komunistyczna propaganda miała rację mordując go gdzieś w podziemiach więzienia. I oto po bardzo wielu latach Polska upomniała się o swojego bohatera, upomniała się o jednego z najlepszych swoich oficerów, człowieka, który swoją służbę dla Rzeczypospolitej rozpoczynał w wieku 17 lat. A kiedy umierał, nie miał nawet 23. Polska upomniała się o niego, powróciła na cmentarz, odnalazła jego zwłoki, zidentyfikowała i nam wszystkim Polakom przywróciła naszej zbiorowej pamięci tę piękną postać. Serdecznie gratulując Państwu tego dnia i tej uroczystości, takiego patrona chciałbym Wam życzyć, żeby w codziennej służbie, tak jak On przed laty, z myślą o Polsce prowadzić swoją pracę, swoją służbę, dając z siebie wszystko dla Rzeczypospolitej”.

Pan Jan Wieliczko, bratanek Henryka Wieliczko mówił, że Bohater zginął dziesięć lat przed jego urodzeniem i że do lat 80 rodzina bardzo mało wiedziała o jego stryju. „Dziękuję za zaszczyt i za to, że chcieliście dać zaszczyt memu stryjowi, aby stał się waszym patronem. Niech Pan Bóg Was strzeże we wszystkim. Amen!” – powiedział.

Por. Franciszek Batory dodał: „Dzisiaj na ziemi warmińsko-mazurskiej wspaniała uroczystość. Za naszych czasów, do dzisiaj, ze skrytobójczych dołów śmierci bohaterowie się podnoszą. O mordach zaświadczają, o pamięć proszą”. […] Panowie oficerowie, droga młodzieży tu obecna – cywilna i wojskowa, my jako Polacy odnośmy dumę z bycia Polką, z bycia Polakiem. To przepiękny wzór państwa, któremu na imię Polska. A przecież jako katolicka powstała 1058 lat temu. I istnieje dumne państwo i dumny naród, który nigdy nie pogodził się z utratą niepodległości. To piękny charakter ofiarować życie na ołtarzu ojczyzny dla potomności. Bądźmy tego świadomi. Prezentujmy należycie w rodzinie narodu zjednoczonej Europy. Niechaj ci, którzy chcą, ci którzy rozumieją charakter Polaków wiedzą, jakim narodem jesteśmy. Chciałoby się tu wykrzyknąć: „Polsko! Miałaś wspaniałe córki i wspaniałych synów! W godzinie próby zachowali się jak trzeba. Cześć Bohaterom”.

Dziś także odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie "Szlakiem szwadronu ppor. Henryka Wieliczko" dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.

Całość wydarzenia uświetnił koncert SOUL Sanok Monika Brewczak Norbert Smoła Smoliński & DZIECIĘCA FERAJNA.

BPiI, 18.03.2023

do góry