Nawigacja

Francja: Spotkania z Polonią z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W minionych dniach prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca Prezesa IPN (Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN), wraz z prof. Janem Żarynem (Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej) i Jackiem Pawłowiczem (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL) wzięli udział w spotkaniach z młodzieżą polonijną ze szkół we Francji, a także w otwartym spotkaniu w Ambasadzie RP w Paryżu.

Prelekcje oparto o trzy tematy: zasadność kultywowania pamięci Żołnierzy Wyklętych i ideę powstania Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, docieranie do śladów i odtwarzanie pamięci zatartej przez terror komunistycznych oraz upamiętnianie ofiar zbrodni komunistycznych na przykładzie Muzeum przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

W spotkaniach udział wzięli uczniowie Sekcji Polskich Liceum Międzynarodowego w Saint-Germain-en-Laye i Liceum Montaigne w Paryżu, uczniowie Szkoły Polskiej w Aulnay-sous-Bois, uczniowie Szkoły Polskiej im. A. Mickiewicza w Paryżu oraz uczniowie Szkoły Polskiej przy Parafii Św. Genowefy w Paryżu.

Podczas spotkania w Ambasadzie RP w Paryżu odbyła się uroczystość dekoracji Ambasadora Jana E. Rościszewskiego i przewodniczącego Klubu Gazety Polskiej w Paryżu Andrzeja Wodę Krzyżem Służby Niepodległości przyznanym przez Fundację Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Więzionych, Internowanych. Dekorował Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

W spotkaniach wzięło udział łącznie ok. 200 uczniów, rodziców i nauczycieli oraz ok. 150 przedstawicieli Polonii francuskiej.

fot. Andrzej Szydło (Ambasada RP w Paryżu)

do góry