Nawigacja

Warszawa (Białołęka): Zakończył się kolejny etap prac na terenach leśnych przy ul. Skierdowskiej

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził II etap prac na terenie leśnym znajdującym się przy ul. Skierdowskiej w Warszawie (Białołęka). Była to kontynuacja ubiegłorocznych działań, a ich celem były poszukiwania szczątków 13 mężczyzn, którzy - według relacji świadka - mieli zostać zamordowani w tym miejscu przez Niemców we wrześniu 1939 r.  

Podczas prac prowadzonych wiosną 2021 r. ujawniono masową mogiłę, a w niej szczątki 35 osób, w większości kobiet i dzieci. Przy niektórych szkieletach odnaleziono elementy odzieży (buty, paski, guziki, okulary), pociski broni palnej (krótkiej i długiej), umiejscowione m.in. w czaszkach oraz kości miednicy, a także łuski od amunicji typu Mauser. Sprawa związana z odnalezieniem grobu w lesie przy ul. Skierdowskiej w Warszawie została objęta śledztwem OKSZpNP w Warszawie.
[Podsumowanie prac na Białołęce w 2021 r.]

W związku z faktem, iż odnalezione szczątki nie odpowiadały informacjom przekazanym w relacji świadka zdecydowano o kontynuacji poszukiwań w tym roku na kolejnym, wytypowanym obszarze. W dniach 5-16 września przebadano ok. 0,5 ha terenu, założono kilka wykopów sondażowych, nie odnaleziono jednak szczątków ani śladów mogiły.

BPiI
30.09.2022

do góry