Nawigacja

Wystawa "Dowody Zbrodni"

Szanowni Państwo,
już 1 marca 2018 r. od godziny 18:00 będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pt. Dowody Zbrodni.
W dawnym Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej 37, w miejscu kaźni wielu polskich bohaterów udostępnione zostaną przedmioty odnalezione podczas prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w latach 2012-2017 na "Łączce" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

„Są wśród nich między innymi guziki, okulary, medaliki, krzyżyki, obuwie, paski, maleńkie fragmenty odzieży i mundurów. Są to drobiazgi, które ofiary miały przy sobie, podczas aresztowania, w więzieniu i podczas przesłuchań. Towarzyszyły im w chwili śmierci… i wraz z nimi spoczęły w mogiłach. Były jak niemi przyjaciele niedoli. Przedmioty z ich przeszłości. Przypominały im świat spoza więziennych murów. Oprawcy zasypali je ziemią wraz z ciałami licząc na to, że nigdy nie zostaną odnalezione. A jednak po latach je odkryto i milczące do tej pory przedmioty nagle przemówiły – świadcząc o okrutnej zbrodni”. - fragment artykułu prof. Anny Drążkowskiej, konsultanta wystawy, konserwatora zabytków.

Wystawa będzie prezentowana do 15 marca 2018 r.

do góry