Nawigacja

Spotkanie zastępcy prezesa IPN dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka z Bakhromem Babaevem, Ambasadorem Uzbekistanu w Polsce

Spotkanie w siedzibie IPN w Warszawie miało na celu omówienie możliwości współpracy w zakresie wypełnienia obowiązku poszukiwania śladów osób zamordowanych i zmarłych w okresie II wojny światowej narodowości polskiej w Uzbekistanie oraz Uzbeków w Polsce. W szczególnym zainteresowaniu biura jest poszukiwanie szczątków osób cywilnych, które dołączały do powstającej „Armii Andersa” (Polskie Siły Zbrojne w ZSRR).

Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, iż odnalezienie nieupamiętnionych miejsc pochówku przodków jest powinnością zarówno wobec rodzin poszukujących bliskich, jak też wobec historii, która stanowi o korzeniach każdego narodu.

Zastępca prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk poinformował Ambasadora Bakhromema Babaevema, że w związku z ustaleniem przez historyków Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN danych części osób zmarłych, spoczywających w nieupamiętnionych miejscach pochówku w Karakol, Kegen, Nawoi, Olmazor III oraz Dekhonabad, została zaplanowana wizyta delegacji BPiI IPN w Uzbekistanie, celem oglądu nieupamiętnionych miejsc pochówku. Ze strony uzbeckiej padła deklaracja zapewnienia pomocy w realizacji zadań biura. Planowany wyjazd ma zapoczątkować proces poszukiwania dokumentów archiwalnych i kolejnych nieupamiętnionych miejsc spoczynku, aby doprowadzić do godnego pochówku Polaków, którzy na skutek działań wojennych nigdy nie powrócili do swoich domów.

W spotkaniu uczestniczyli:

- Bakhrom Babaev, ambasador Uzbekistanu w Polsce,

-  Sardor Ahmatov, sekretarz Ambasady Uzbekistanu w Polsce

- dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor BPiI IPN

- mec, Anna Szeląg, z-ca dyrektora BPiI IPN

- Andrzej Cisek, z-ca dyrektora BPiI IPN

- Sylwia Kurzyp, naczelnik Wydziału Analiz Historycznych BPiI IPN

- dr Ewa Kowalska, główny specjalista BPiI IPN

BPiI
15.10.2021

do góry