Nawigacja

Warszawa (Toledo): Pod asfaltową drogą odkryto szczątki mężczyzny

W pierwszym tygodniu trzeciego etapu prac poszukiwawczych na terenie, gdzie niegdyś zlokalizowane było Więzienie Karno - Śledcze Warszawa III (tzw. Toledo) zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł szczątki mężczyzny, którego zwłoki pogrzebano bez trumny, w małej jamie grobowej. To szczątki 20 osoby, która została odnaleziona na terenie po nieistniejącym dziś więzieniu. 

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN bada kolejne dostępne obszary, które kiedyś należały do więziennej działki, lub bezpośrednio z nią sąsiadowały. Wiosną 2020 r., podczas prac ziemnych prowadzonych na terenie dzisiejszego osiedla, archeolodzy IPN zabezpieczyli szczątki trzech osób, pogrzebanych bez trumny. W kolejnym etapie (wrzesień 2020), na terenach sąsiadujących z osiedlem (m.in. działka jednostki wojskowej) Biuro przeprowadziło badania, podczas których ujawniono szczątki kolejnych 16 osób. Wiosną br. kontynuowano prace i wówczas podjęto dwa szkielety, które spoczywały bezpośrednio pod murem dawnego więzienia. Odnaleziono również jeden pochówek oddalony od więziennego muru o kilka metrów. Celem trwającego etapu jest przebadanie terenu, gdzie znajdują się - dziś nieużywane - garaże. Aby przeprowadzić prace należy usunąć warstwę asfaltu oraz zalegającego pod nim gruzu.

Szczątki, które zostały dziś odkryte, według wstępnej oceny antropologicznej, należą do mężczyzny w wieku 35-45 lat. Został on pogrzebany bez trumny, w małej jamie grobowej. Ułożenie szczątków może wskazywać, iż ciało zostało niedbale wrzucone do wykopu. Obok miejsca, gdzie odkryto szczątki zarysowują się wkopy, które mogą zawierać szczątki kolejnych osób. 

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca Prezesa IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN mówił dziś na miejscu prac: - Rozpoczęliśmy kolejny etap prac poszukiwawczych na terenie dawnego więzienia „Toledo” na warszawskiej Pradze. Pracowaliśmy tutaj w ubiegłym i bieżącym roku, odnajdując szczątki 19 ludzi. W tej chwili stoimy przed miejscem, gdzie ujawniliśmy szczątki kolejnego człowieka. Ujawniają się zarysy kolejnych jam grobowych. Przed nami jeszcze ponad tydzień pracy. Będziemy badali obszar znajdujący się na terenie dawnego ogrodu więziennego, tuż przy starym fragmencie zachowanego muru. Możemy obiecać, że - jak zawsze - dopóki całego obszaru nie przebadamy tych działań nie zakończymy! Wierzymy, że ujawnimy nie tylko te szczątki, które dzisiaj odkryliśmy, ale będzie ich więcej.

Bieżący etap prac zaplanowano do 16 lipca. 

8.07.2021
BPiI

do góry