Nawigacja

Gdańsk: Poszukiwania szczątków s. Charytyny Fahl zamordowanej przez sowieckich żołnierzy

W dniach 21-22 lipca br. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadził prace poszukiwawcze na terenie Cmentarza Brętowskiego w Gdańsku. Ich celem było odnalezienie szczątków zamordowanej w 1945 roku s. Charytyny – Jadwigi Fahl, ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, ofiary terroru sowieckiego.  

S. Charytyna, wikaria generalna, zginęła broniąc i zasłaniając młode siostry przed zhańbieniem przez żołnierzy radzieckich. Została śmiertelnie pobita. Zmarła 5 czerwca 1945 r w Gdańsku – Wrzeszczu. Wg relacji świadków miała zostać pochowana na terenie Cmentarza Brętowskiego (dziś nieczynnego). W przybliżonym miejscu pochówku z czasem postawiono upamiętnienie. Była jedną z wielu sióstr Katarzynek maltretowanych i zamordowanych przez żołnierzy sowieckich w 1945 roku.

W wyniku prowadzonych prac odnaleziono szczątki kobiety, której cechy antropologiczne (w tym przybliżony wiek), a także odnalezione w jamie grobowej przedmioty (fragmenty różańca i krzyżyk) pozwalają przypuszczać, iż jest to poszukiwana osoba. Zgodnie z procedurą dzialania BPiI zostanie podjęta próba potwierdzenia tożsamości na drodze badań genetycznych.  

Równolegle, strona kościelna prowadzi działania związane ze zwieńczeniem procesu beatyfikacyjnego sióstr Katarzynek, które zostały zamordowane przez żołnierzy sowieckich w 1945 r., wśród których znalazła się również s. Charytyna.

BPiI
31.07.2020

 

do góry