Nawigacja

Scharfenberg: Kolejny etap prac poszukiwawczych

Od 14 października br. na terenie majątku Scharfenberg, niedaleko wsi Malerzowice Wielkie (gm. Łambinowice), trwa kolejny etap prac poszukiwawczych, którym celem jest ustalenie miejsca pogrzebania szczątków żołnierzy Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego, ps. „Bartek”, którzy zostali zamordowani w wyniku operacji UB/NKWD o kryptonimie „Lawina”.

6 września 1946 roku grupa kilkudziesięciu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych należących do oddziału kpt. Henryka Flamego, ps. Bartek została podstępem zwabiona, a następnie z premedytacją brutalnie zamordowana przez funkcjonariuszy UB i NKWD. Był to jeden z elementów tzw. „Operacji Lawina”, której celem była całkowita eliminacja legendarnego oddziału „Bartkowców”. Do dziś nie udało się ustalić miejsca ich ukrycia. Podobne egzekucje miały miejsce w Starym Grodkowie i sąsiedztwie wsi Barut (leśniczówka Hubertus, woj. opolskie).

Nieistniejąca dziś posiadłość ziemska położona w lesie pomiędzy Malerzowicami Wielkimi a przysiółkiem Dworzysko była we wrześniu 1946 r. jednym z trzech miejsc likwidacji partyzantów oddziału NSZ Henryka Flamego „Bartka”. Przywieziono tutaj pierwszą w kolejności grupę, a jej członków zamordowano strzałami w głowę. Prace poszukiwawcze realizowano w czerwcu i listopadzie 2017 r. we współpracy z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Katowicach i z udziałem saperów z 1. Pułku Saperów z Brzegu. Odnaleziono liczne artefakty, w tym charakterystyczny, noszony przez partyzantów NSZ ryngraf z orłem, sprzączki i klamry od pasków, fragmenty mundurów typu battle dress, guziki z orzełkiem w koronie. Ujawniono także kilka fragmentów szczątków ludzkich.

W wyniku tegorocznych prac odkryto dół z zakopanymi fragmentami mundurów wojskowych (klamry, guziki z orzełkiem), elementy odzieży (obuwie). Dotychczas nie ujawniono szczątków poszukiwanych żołnierzy.

18.10.2019
BPiI/fot. Agnieszka Połońska i Adam Kondracki (IPN Katowice)

 

 

 

do góry