Nawigacja

CODIS: Konferencja prasowa

Dziś w Przystanku Historia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa prezentująca implementację w IPN systemu CODIS - autorskiego programu Federalnego Biura Śledczego USA (FBI) służącego m.in. do przeprowadzania analizy porównawczej materiału genetycznego, co może ułatwić i przyspieszyć identyfikację ofiar, których szczątki odnajduje Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

- W 2016 roku, na mocy nowelizacji ustawy o IPN, powstało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Polski parlament powierzył nam misję poszukiwania ofiar totalitaryzmów. Powstała wtedy też Baza Materiału Genetycznego IPN. Rok temu podpisaliśmy porozumienie z FBI o udostępnieniu systemu CODIS, który znacząco ułatwi porównywanie próbek materiału genetycznego. Stało się to przy dużym wsparciu min. Zbigniewa Ziobry i prok. Andrzeja Pozorskiego, dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. IPN stał się tym samym drugą instytucją w Polsce, po Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji, korzystającą z tego systemu. Jest to najlepszy program w świecie, niedostępny dla komercyjnych i naukowych ośrodków - powiedział dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

- Zleciłem ponowne przejrzenie dokumentów spraw prowadzonych przez pion śledczy IPN pod kierunkiem jak najlepszego wykorzystania systemu CODIS. Zależy nam na zbudowaniu jak najszerszej bazy materiału genetycznego. To bardzo ułatwi i przyspieszy identyfikacje. Dlatego nieustannie apelujemy do rodzin o oddawanie materiału genetycznego - zauważył prok. Andrzej Pozorski, zastepca prokuratora generalnego, dyrektor GKŚZpNP.

- Dane wprowadzane do CODIS pozostają w dyspozycji jedynie IPN i nie są udostępniane. W CODIS nie przechowywane są dane wrażliwe, jak nazwisko czy cechy fizyczne. Jest to analiza porównawcza zgromadzonych profili genetycznych - dr Magdalena Krajewska, naczelnik Wydziału Identyfikacji Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

- Absolutnie nie zaprzestajemy współpracy z dotychczasowymi podmiotami badawczymi. Jednak CODIS otwiera nowe możliwości, gdyż program automatycznie porównuje dany materiał ze wszystkimi próbkami DNA zgromadzonymi w bazie. Dotychczas było to niemożliwe. Wierzę, że implementacja CODIS posłuży sprawniejszej identyfikacji ofiar odnalezionych na „Łączce” - mec. Anna Szeląg, z-ca dyrektora BPiI IPN.

Jak poinformowało kierownictwo Biura, skuteczność systemu CODIS jest tym większa, im więcej próbek materiału genetycznego zostało do niego wprowadzonych. Do obsługi systemu zostali przeszkoleni pracownicy Wydziału Identyfikacji BPiI. 

Konferencję poprowadził Adam Stefan Lewandowski, p.o. rzecznika prasowego Instytutu Pamięci Narodowej.

08.10.2019
/ fot. M. Smolańska (IPN), P. Życieński (IPN)

 

do góry