Nawigacja

Komunikat o pogrzebie polskich żołnierzy w Ejszyszkach na Litwie (7 sierpnia 2019 r.)

Jutro w Ejszyszkach (Litwa), odbędzie się uroczystość pogrzebowa czterech żołnierzy Armii Krajowej poległych w latach 1944-45, którzy zginęli z rąk niemieckich i sowieckich i zostali pogrzebani w bezimiennych grobach. Ich szczątki zostały odnalezione jesienią 2018 roku przez zespół Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Uroczystość stanowi jeden z elementów realizowanych na szeroką skalę działań Instytutu Pamięci Narodowej na terenie Litwy zmierzających do odnalezienia i upamiętnienia polskich bohaterów.

W pogrzebie wojskowym przez organizowanym przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, Ambasadę RP w Wilnie oraz władze samorządowe Solecznik udział wezmą m.in. parlamentarzyści RP, przedstawiciele Sejmu Republiki Litwy, organizacje samorządowe, delegacja IPN, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ambasadę RP w Wilnie reprezentować będzie p. Grzegorz Poznański – zastępca Ambasadora, merostwo w Solecznikach p. Beata Pietkiewicz – wicemer rejonu, Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy w Wilnie p. Arunas Bubnys – dyrektor departamentu.

Po Mszy św. pogrzebowej sprawowanej w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach szczątki żołnierzy AK zostaną złożone w kwaterze wojennej tamtejszego cmentarza.

Jest to kolejna uroczystość pogrzebowa polskich żołnierzy odnalezionych przez IPN na Litwie. We wrześniu 2018 roku na cmentarzu w Ejszyszkach zostali złożeni kpr. Edward Buczek, ps. „Grzybek” i dwóch żołnierzy NN, którzy zostali odnalezieni w ramach prac Wydziału Kresowego BPiI IPN w 2017 roku.

6.08.2019

BPiI

 

 

do góry