Nawigacja

Litwa: Trwa kolejny etap prac poszukiwawczych

Od 12 sierpnia 2019 r. Wydział Kresowy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi prace na terenie Republiki Litwy. Specjaliści naszego biura przeprowadzili prace archeologiczne m.in. w Migunach, Raubiszkach i Czarnym Trakcie k. Wilna.

Równolegle do prac archeologicznych prowadzony jest rekonesans w rejonach wileńskim i solecznickim. Celem działań jest poszukiwanie kolejnych nieznanych miejsc pochówków obywateli polskich - ofiar totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego.

W ramach poprzednich etapów prowadzonych na Litwie odnaleziono m.in. kaprala Edwarda Buczka, ps. „Grzybek” i por. Wojciecha Stypułę, ps. „Bartek”, a także szczątki nieznanych żołnierzy AK. Uroczysty pogrzeb kaprala „Grzybka” wraz z dwoma nieznanymi żołnierzami odbył się jesienią 2018 roku. Kolejny zaplanowany jest na wrzesień br.

Pracownicy BPiI IPN prowadzą również akcję informacyjną na temat możliwości oddania materiału porównawczego DNA przez krewnych, którzy poszukują swoich bliskich. Prace na Litwie zaplanowane są do końca następnego tygodnia.

30.08.2019

BPiI

do góry