Nawigacja

Szczątki w bezimiennej mogile w lesie za Słostowicami

W pierwszych dniach czerwca br. specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzili prace poszukiwawczo-archeologiczne w Słostowicach (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Gomunice). W wyniku prac ujawniono szczątki ludzkie należące do jednej osoby. Przy szczątkach znaleziono nieliczne artefakty, tj. guzik, fragment obuwia.

Celem badania archeologicznego było sprawdzenie, czy w bezimiennej mogile znajdują się szczątki polskiego partyzanta. Taka informacja została przekazana pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej m.in. przez wnuka działającego na tym terenie członka leśnego oddziału.

Z pozyskanych informacji wynika, iż w 1943 roku miało dojść do potyczki w sąsiedztwie pobliskiej miejscowości Gorzędów. W trakcie akcji został ciężko ranny jeden z partyzantów, którego kompani przewieźli do Barczkowic, Kamieńska a następnie do Pytowic, gdzie niestety zmarł. Z obawy przed odkopaniem jego szczątków przez Niemców ciało przewieziono w nieznanym kierunku i pochowano. Prace IPN potwierdziły fakt obecności ludzkich szczątków w miejscu wskazanym podczas wizji lokalnej. Za przypuszczeniem, iż odnalezione miejsce jest właściwym miejscem pochówku partyzanta przemawiają także wspomnienia Teodora Gajewskiego, ps. „Sęp”, który pisał: „Irys” wykonał zadanie. Pochował go gdzieś w lesie za Słostowicami. O miejscu mogiły wiedziałem tylko ja, on i gajowy ze Słostowic.

O odkryciu powiadomiony został prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi.

 

 

do góry