Nawigacja

Białystok: Szczątki kilku osób odnalezione w trakcie prac archeologicznych

Zakończył się kolejny etap prac w sąsiedztwie cmentarza prawosławnego w Białymstoku. Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki kilku osób, w tym szkielet przygnieciony elementem silnika samochodowego. Odnaleziono też elementy odzieży i różaniec. Czynności archeologiczne trwały w tym miejscu niespełna miesiąc (maj 2019). 

Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej prof. Krzysztof Szwagrzyk, szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, nie jest to finalny etap prac, istnieje bowiem konieczność dalszych badań archeologicznych, gdyż zachodzi podejrzenie obecności kolejnych szczątków ludzkich na sąsiednich działkach.

Odnalezione zostały szczątki kilku osób pochodzące z lat 40., czyli wskazuje to na ofiary systemu komunistycznego. Przebieg dotychczasowych prac jednoznacznie wskazuje nam na konieczność kontynuacji działań na tym obszarze – zauważył prof. K. Szwagrzyk.

Majowe prace w tej okolicy to jeden z etapów poszukiwań. W poprzednich etapach na terenie sąsiednich działek IPN również odnalazł i ekshumował szczątki ludzkie.

do góry