Nawigacja

Pogrzeb małżeństwa Zarzyckich

Dnia 1 lutego 2019 r. w Lublinie odbył się państwowy pogrzeb Stefanii i Władysława Zarzyckich. Uroczystości pogrzebowe w Lublinie rozpoczęły się od mszy św. w Kościele Garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

W domu Stefanii i Władysława Zarzyckich we wsi Kolonia Łuszczów, niedaleko Lublina, ukrywali się żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego – m.in. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” czy Zdzisław Broński „Uskok”. Miejsce to było przez partyzantów nazywane „koszarami”. Niestety, informację o nim otrzymał komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Na początku kwietnia 1949 r. dom został otoczony przez oddział UB-KBW-MO. Komuniści aresztowali Stefanię i Władysława. Następnie przewieźli ich do więzienia na Zamku w Lublinie. Tam małżonkowie zostali poddani ciężkiemu śledztwu i torturom. W ich wyniku Stefania, która była w zaawansowanej ciąży, urodziła córkę i wkrótce po tym zmarła.

Dwa lata temu specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na cmentarzu parafialnym przy ul. Unickiej w Lublinie odnaleźli i ekshumowali szczątki Stefanii Zarzyckiej.
1 lutego 2018 r. informacja ta została podana do publicznej wiadomości podczas konferencji identyfikacyjnej w Pałacu Prezydenckim.

fot. Piotr Życieński/IPN

do góry