Nawigacja

Zespół z Wydziału Kresoweg odnalazł mogiłę w Drużylach

W trakcie pierwszego tygodnia prac poszukiwawczych prowadzonych w miejscowości Drużyle, pracownicy z zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, wspomagani przez wolontariuszy ze Stowarzyszenia Odra-Niemen natrafili na poszukiwaną mogiłę żołnierzy Armii Krajowej poległych w potyczce w lipcu 1944 roku. Według dr. hab. Tomasza Balbusa wydarzenia miały następujący przebieg "... W nocy z 6/7 lipca pod Drużylami (wsi leżącej przy linii kolejowej Nowa Wilejka - Podbrodzie), a następnie Martyszunami ( 3 km na wschód od Drużyl) doszło do starcia z frontowymi oddziałami sowieckimi. Brygada Kowieńska, w tym zwiad konny "Fakira", zostały rozbite próbując dojść do mostu na Żejmianie. Poległo trzech partyzantów."

W wyniku przeprowadzonych prac archeologicznych i ekshumacyjnych podjęto szczątki trzech osób, ułożonych w drewnianej skrzyni w jednej jamie grobowej, obok siebie. Przy szczątkach odnaleziono elementy odzieży, guziki wojskowe, orzełka i ostrogi kawaleryjskie.

Ujawnione szczątki zostaną poddane badaniom antropologicznym i genetycznym. Dzięki pobraniu materiału DNA do badań porównawczych, możliwe będzie przywrócenie pamięci i ustalenie tożsamości odnalezionych osób.

do góry