Nawigacja

Zakończenie prac poszukiwawczych na terenie Litwy w 2020 r.

26 września 2020 roku zespół pracowników Wydziału Kresowego z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończył sezon prac prowadzonych na terenie Litwy. W wyniku przeprowadzonych prac poszukiwawczych i archeologicznych udało się odnaleźć i ekshumować szczątki sześciu żołnierzy z mogiły w lesie pod Raubiszkami. Prowadzono także prace we wsi Piełokańce, gdzie według relacji świadka, w połowie lipca 1944 roku ks. Antoni Warpechowski, kapelan oddziałów AK pochował pod krzyżem na skraju wsi, zmarłego z ran, NN żołnierza Armii Krajowej.  Jednak w toku podjętych działań nie ujawniono szczątków ludzkich ani śladów po mogile.

Zrealizowano również zadania wytyczone w ramach kontynuacji prowadzonych dotychczas projektów - rekonesansu terenowego, dokumentacji oraz poszukiwania kolejnych miejsc gdzie pochowano polskich żołnierzy i obywateli II RP poległych bądź zamordowanych na Wileńszczyźnie przez zbrodnicze totalitaryzmy. Udało się dotrzeć, zlokalizować i udokumentować kolejne takie miejsca.

Serdecznie dziękujemy za współpracę i okazaną pomoc pani prof. dr Ilonie Vaškevičiūtė. 

W prowadzonych pracach pracownikom Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN pomagali wolontariusze ze Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej, którym pragniemy podziękować za współpracę.

 

do góry