Nawigacja

Odnalezienie mogiły w Raubiszkach

W czwartym tygodniu prac poszukiwawczych prowadzonych w Raubiszkach, po przebadaniu w sumie ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych terenu (wykonano m.in około 3.5 tysiąca ręcznych odwiertów archeologicznych), zespół Wydziału Kresowego – działający przy wsparciu wolontariuszy ze Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz wileńskiej młodzieży – natrafił na poszukiwaną mogiłę. Jedna z relacji świadka tamtych wydarzeń mówiła: „Polegli zostali złożeni w zbiorowej mogile przy drodze. Po kilku tygodniach miały być zrobione przez rodziny ekshumacje”. Jak się okazało od lat 40-tych XX wieku teren w okolicach Raubiszek znacznie się zmienił. Dawne pola porósł las. Zmienił się układ dróg oraz linia brzegowa jeziora, względem której świadkowie lokalizowali pochówek.

W wyniku przeprowadzonych prac ekshumacyjnych podjęto szczątki sześciu osób, ułożonych w jednej jamie grobowej, obok siebie. Przy niektórych szczątkach odnaleziono elementy odzieży oraz guziki.

Zachodzi duże prawdopodobieństwo, że odnalezieni to żołnierze z oddziału Sergiusza Kościałkowskiego ps. "Fakir", polegli w potyczce z oddziałem NKWD w dniu 04.02.1945 r.    

Dzięki pobraniom materiału DNA do badań porównawczych, możliwe będzie przywrócenie pamięci i imienna identyfikacja odnalezionych ofiar.

 

do góry